Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Fundusz Zalążkowy KPT oraz SATUS Venture zainwestowały w projekt DrOmnibus
Fundusz Zalążkowy KPT oraz SATUS Venture zainwestowały w projekt DrOmnibus
13 sierpnia 2013
Projekt DrOmnibus współrealizowany przez Fundację Hipoterapia doczekał się wsparcia ze strony dwóch krakowskich funduszy inwestycyjnych: FZ KPT i SATUS Venture. - Walczymy o to, by dzieci z zaburzeniami zachowania i/lub rozwoju mogły doświadczyć nowej jakości terapii dzięki wykorzystaniu aplikacji na tablety - mówi Bogumiła Matuszewska, szefowa projektu.

Czym jest DrOmnibus? To kompleksowe narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami zachowania i/lub rozwoju zawierające gry na tablety wraz z systemem śledzenia postępów dziecka do samodzielnej pracy w domu oraz w trakcie zajęć z terapeutą.

Za realizację projektu odpowiedzialny jest zespół z Krakowa, którego głównym trzonem są trzy osoby: Bogumiła Matuszewska, Katarzyna Chrabąszcz i Michał Ryś.

- Naszym celem jest zmiana podejścia do terapii dzieci. Chcemy, by doznały one nowej jakości terapii na zajęciach oraz we własnym domu, by poprzez zabawę mogły rozwijać swoje umiejętności językowe, matematyczno-percepcyjne i społeczne - dodaje Matuszewska.

Partnerem w projekcie oraz jednym z udziałowców jest Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. 

Członkowie zespołu podkreślają, że postanowli wykorzystać to, jak bardzo dzieci lubią korzystać ze smartfonów i tabletów, a także jak łatwo skoncentrować im się na tym, co dzieje się na ekranie. Ponadto atutem tego typu rozwiązań jest jest to, że tablet nie wymaga operowania kursorem, co bywa problematyczne dla części dzieci z zaburzeniami. Jest mały i mobilny, dzięcki czemu podopieczni wielu ośrodków i organizacji będą mogli korzystać z oferowanych gier w każdym miejscuy i w każdej sytaucji. - Chemy wyść z terapią z sal zajęciowych i wkroczyć w pełni w świat dziecka - przekonują.

Za technologiczną stronę projektu, w tym wykonanie gier odpowiedzialna jest firma Jazzy Innovations

Matuszewska, Ryś i Chrabąszcz nad startupem pracują już od kilku miesięcy, a 19 lipca podpisali umowę z Funduszem Zalążkowym KPT i z Satus Venture, które doceniły profesjonalne zaplecze merytoryczne do stworzenia gier usprawniających rozwój dzieci z zaburzeniami oraz wysoką jakość technologiczną. Na mocy tej umowy powołana została spółka DrOmnibus. Krakowskie fundusze inwestycyjne przeznaczą na rozwój tego startupu mobilnego kilkaset tysięcy złotych. Jaki jest cel startupowców na najbliższe miesiące?

- Przede wszystkim liczy się dla nas jakość i przez najbliższe lata planujemy pracować nad tym, by była ona jak najwyższa. Zatem rozwijać produkt tak, by był jak najlepszy a rozwiązania obejmowały jak najwięcej problemów dzieci. Co do planów biznesowych - najpierw sprzedaż w Polsce, potem rynki zagraniczne - mówi Matuszewska.

Spośród światowych aplikacji DrOmnibus chce wyróżnić się kompleksowością podejścia do tematu. Zespół ma w planach stworzenie szeregu różnorodnych gier, które razem tworzyć będą kompleksowy system. Jak będzie działać? Do aplikacji zostanie dołączona grupa różnorodnych zadań, które mogą być wykorzystywane na zajęciach z pedagogiem, psychologiem czy terapeutą oraz samodzielnie w domu.

Zespół przekonuje też, że gry będą wzbogacone o system śledzenia postępów dziecka, który ma pozwolić zarówno na monitorowanie efektów pracy malucha, jak i planowanie dalszych zadań (dobór gier do możliwości dziecka). - Liczba gier będzie wzrastać z czasem. W pierwszym etapie koncentrujemy się na dzieciach w wieku przedszkolnym - dodaje Bogumiła Matuszewska. Pierwsze gry mają zostać udostępnione wiosną 2014 roku.