W dniu dzisiejszym, tj. 3 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, święto to zostało ustalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.
"Każdy inny, wszyscy równi"
„Dla 650 milionów ludzi niepełnosprawnych na całym świecie,
dzisiejszy dzień przynosi obietnicę początku nowej ery...”
Kofi Annan
Sekretarz Generalny
z okazji uchwalenia Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych
(13 grudnia 2006 r.)
W dniu dzisiejszym – 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, święto to zostało ustalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. "Każdy inny, wszyscy równi", tak brzmi hasło przypadającego tegorocznego święta.
Ustanowienie tego święta miało na celu pokazanie i przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie jest prawie miliard ludzi niepełnosprawnych, czyli około 15 procent populacji. Z tej liczby około 200 milionów osób jest dotkniętych niepełnosprawnością w stopniu ciężkim. W porównaniu z wynikami podobnych badań z 1970 roku, liczba osób dotkniętych niepełnosprawnością zwiększyła się o 5 procent. W Polsce jest ponad 5 miljonów osób niepełnosprawnych co stanowi ponad 14% społeczeństwa naszego kraju. Z danych statystycznych wynika że najczęstszą przyczyną niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schodzenia neurologiczne.
Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości opinii publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
„Dla 650 milionów ludzi niepełnosprawnych na całym świecie,
dzisiejszy dzień przynosi obietnicę początku nowej ery...”
Kofi Annan
Sekretarz Generalny
z okazji uchwalenia Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych
(13 grudnia 2006 r.)
W dniu dzisiejszym, tj. 3 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto to zostało ustalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. "Każdy inny, wszyscy równi"- tak brzmi hasło przypadającego tegorocznego wydarzenia. Ustanowienie tego święta miało na celu pokazanie i przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie jest prawie miliard ludzi niepełnosprawnych, czyli około 15 procent populacji. Z tej liczby około 200 milionów osób jest dotkniętych niepełnosprawnością w stopniu ciężkim. W porównaniu z wynikami podobnych badań z 1970 roku, liczba osób dotkniętych niepełnosprawnością zwiększyła się o 5 procent. W Polsce jest ponad 5 milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 14% społeczeństwa naszego kraju. Z danych statystycznych wynika, że najczęstszą przyczyną niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schodzenia neurologiczne.
Obchody dnia są również okazją do zwiększenia świadomości opinii publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.