Pomagam
Terapia przez sztukę

Jeśli Twoje dziecko szuka sposobu na zdobycie nowych umiejętności i rozwój w sferze społecznej, emocjonalnej, poznawczej i komunikacyjnej, to arteterapia może być dla niego idealnym rozwiązaniem.

Integracyjna Grupa Teatralna działa od 2003 roku lat i składa się z dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich zdrowych rówieśników - tworzą ją dwa zespoły - młodszy i starszy. Grupa ta pozwala na doświadczanie sztuki i kreatywności, a także na zdobywanie nowych umiejętności społecznych poprzez współpracę i komunikację w grupie. Dzieci uczestniczą w cotygodniowych zajęciach teatroterapii, gdzie ćwiczą swoje umiejętności, przygotowują jedną premierę rocznie i prezentują ją na zawodowych scenach teatralnych w Krakowie.

Zajęcia teatralne są prowadzone przez doświadczonych terapeutów, którzy indywidualnie dopasowują scenariusze i ćwiczenia do potrzeb i możliwości każdego uczestnika. Uczestnicy są dobierani do grupy jedynie z uwagi na zbliżony wiek, bez podziału na typ niepełnosprawności.

Jeśli Twoje dziecko chciałoby wziąć udział w zajęciach teatroterapii, skontaktuj się z Fundacją i zapisz swoje dziecko na te zajęcia. Razem pomożemy mu rozwijać umiejętności społeczne i kreatywność.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

KIEDY ?

GRUPA STARSZA spotyka się w

PONIEDZIAŁKI O GODZINIE 18:45

GRUPA MŁODSZA spotyka się w SOBOTY

O GODZINIE 14:15

Zajęcia odbywają się co tydzień i trwają 1,5 godziny.

GDZIE ?

Cotygodniowe zajęcia prowadzone są w siedzibie Fundacji

przy ul. Dunajewskiego 5/29, w Krakowie

(oficyna, wejście D, parter).

Spektakle wystawiane są na deskach krakowskich teatrów

oraz zaprzyjaźnionych instytucji.

Kontakt

Aby zgłosić dziecko na zajęcia prosimy o kontakt:

 

20 lat działalności!

Integracyjna Grupa Teatralna obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności! Pomysł założenia jej zrodził się na wakacyjnych wyjazdach Fundacji, gdzie prowadzone były różne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Doświadczenia ze wakacyjnych przedstawień zainspirowały nas do kontynuowania pasji teatralnej w ciągu całego roku. Od jesieni 2003 roku grupa działa nieprzerwanie, składając się z podopiecznych Fundacji oraz zaprzyjaźnionych zdrowych rówieśników. Grupa teatralna daje dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami możliwość rozwijania umiejętności społecznych, emocjonalnych, poznawczych, komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej.

Przez dwadzieścia lat Integracyjna Grupa Teatralna zrealizowała wiele przedstawień i występów, w których udział brały nie tylko dzieci, ale również dorośli - rodzice i kadra terapeutyczna. Grupa działa na rzecz integracji społecznej i rozwoju swoich podopiecznych, a jej osiągnięcia są dowodem na to, że teatr może stać się doskonałą formą terapii.

Galeria
Nagrody

Nasi Aktorzy są laureatami nagród kolejnych Przeglądów Twórczości Osób Niepełnosprawnych "O Buławę Lajkonika" w latach 2006, 2007, 2008, 2012, 2017, 2019 oraz 2021.

Spektakle

"Mały Książę"

 

Spektakl na motywach powieści Antoine de Saint-Exupéry

Reżyseria: Sławomir Rokita

Opieka pedagogiczna: Karolina Cząstka

 

Wystąpili:

Małgorzata Frączyk

Maria Izbińska

Karolina Kubicka

Agnieszka Luzara

Dawid Oczkoś

Izabella Pietrzniak

Magdalena Sarama

 

Wolontariusze:

Maria Majecka

Maksymilian Gosztyła

"Byczek Fernando"

 

Autor: Munro Leaf przekład Irena Tuwim

Reżyseria: Sławomir Rokita

Opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak

 

Wystąpili:

Michał Droń

Sabina Gryglewska

Filip Hanusz

Marek Mazur

Szymon Ostrowski

Katarzyna Pater

Julia Rak

Szymon Rak

Katarzyna Skrzypiec

"Pchła Szachrajka" - spektakl online

Na podstawie wiersza Jana Brzechwy

"GORSZE DŹWIĘKI JOHNA CAGE'A" - dojrzały i artystycznie nowatorski spektakl w wykonaniu starszej grupy.

Scenariusz: Krzysztof Galos

Reżyseria: Angelika Broniewska

Opieka pedagogiczna: Karolina Cząstka

"Lokomotywa" - na podstawie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Reżyseria: Sławomir Rokita, muzyka: Monika Bylica", opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak

Spektakl został wyróżniony nagrodą główną - Wielką Buławę - w XVII Przeglądzie Teatralnym „O Buławę Lajkonika

"Pełnia szczęścia" -  na podstawie tekstów uczestników grupy. Reżyseria: Wojciech Dawid Terechowicz i Agnieszka Kolanowska

Wolontariusze: Tomasz Krawczyk, Anna Tomczyk

 

W spektaklu gościnnie wystąpili uczniowie XXX LO im Św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego w Krakowie.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Suity

"Peer Gynt" Edvarda Griega

"Dmuchawce nie tańczą"  - na podstawie tekstów Joanny Kulmowej. Reżyseria: Sławomir Rokita, muzyka: Monika Bylica", opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak

"Gdzieś i kiedyś żył chłopiec przez samo H" - spektakl przedstawiony w formie scenicznego czytania baśni. Tekst powstał na zajęciach teatralnych, uczestnicy zajęć pisali własne teksty na bazie których powstała bardzo ciekawa baśń. 14 maja zaprezentowany został pierwszy etap pracy nad tekstem, czyli udramatyzowane czytanie. Tłem do czytania były zdjęcia wykonawców, które są zapisem ich emocji związanych z wydarzeniami przedstawionymi w historii. Historia dotyczy chłopca który poszukuje własnej tożsamości czego symbolem jest brakująca litera H. Wyrusza więc w podróż w czasie której musi wykazać się odwagą, mądrością hojnością, współczuciem. Spotyka oczywiście bohaterów, z którymi spotkanie daje mu możliwość poznania swoich najlepszych cech charakteru. Po całej wędrówce odnajduje swoją brakującą literę C w imieniu ukochanej dziewczyny Florenc. Scenariusz: na podstawie tekstów uczestników grupy Wojciech Dawid Terechowicz. Reżyseria : Wojciech Dawid Terechowicz, Agnieszka Kolanowska

"Modlitwy zwierząt" -  Reżyseria: Sławomir Rokita. Muzyka: Monika Bylica. Opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak i Karolina Cząstka

"W sam raz na Walentynki" - Reżyseria: Aleksandra Barczyk i Agnieszka Kolanowska

Pomysł i inicjatywa: Justyna Sujata

„Pyza” - Reżyseria: Sławomir Rokita. Muzyka: Monika Bylica. Opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak i Karolina Cząstka

"Ciaptak- rzecz o inności, lęku i samotności" –  Spektakl ten to sceniczna interpretacja utworu Jana Brzechwy p.t. "Ciaptak". Wiersz- kierowany do młodego odbiorcy- tu stał się bazą do rozmyślań na temat postrzegania inności. Wielu z nas pragnie być kimś niezwykłym i niepowtarzalnym. Niektórzy po prostu są inni, nie pragnąc tego. Czasami "bycie innym" niesie za sobą zachwyt i podziw, innym razem staje się powodem społecznego odrzucenia. Boimy się inności, tęsknimy za nią, ona przynosi nam radość, ona przynosi nam samotność. - Reżyseria: Aleksandra Barczyk i Monika Filipowicz

“W Wojtusiowej Izbie” - na podstawie wierszy Janiny Porazińskiej. Reżyseria: Sławomir Rokita. Muzyka: Monika Bylica. Opieka pedagogiczna: Jolanta Sedlak

  • "Spróbuj sam" - spektakl przygotowany na podstawie bajki masajskiej w reżyserii Aleksandry Barczyk i Moniki Filipowicz można było zobaczyć w Katolickim Centrum Kultury przy ul. Łokietka 60 w Krakowie. Młodzi artyści zachwycili publiczność, zarówno swoim niezwykłym wykonaniem, jak i wspaniałą charakteryzacją przygotowaną przez studentów ze Szkoły Wizażu i Stylizacji „Artystyczna Alternatywa”.
  • "A jak Anioł" - spektakl z autorską muzyką skomponowaną przez Monikę Bylicę do wierszy Ewy Stadtmuller. Reżyseria: Sławomir Rokita.
  • "Dzień dobry Panie Barbakanie" - spektakl z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję przez panią Monikę Błaszczyk-Bylicę - do tekstów Ewy Stadtmuller i Wandy Chotomskiej. "Dzień dobry Panie Barbakanie" to widowisko muzyczne obfitujące w piękne, autorskie melodie i urocze teksty.
  • „Szopka krakowska” – publiczność zgromadzona w Teatrze PWST obejrzała kolorową „Szopkę krakowską” zrealizowaną w oparciu o autorski scenariusz p. Ziuty Zającówny, która jest również reżyserem przedstawienia. Występowały dwie grupy: dziecięca i młodzieżowa. Młodszą grupę KUCYKÓW przygotowywały p. Jolanta Sedlak i Julia Rzeszótko.
  • „Spotkanie w aeroplanie ... czyli śladami Małego Księcia” - spektakl został wystawiony na scenie Teatru „Groteska”. Przed publicznością zaprezentowały się aż trzy grupy "Kucyków"; najmłodsza pod kierunkiem p. Jolanta Sedlak, średnia, którą opiekuje się p. Anna Cichoń oraz starsza prowadzona przez p. Ziutą Zającówną.
  • „Opowieść Wigilijna” – przed ponad 200-osobową widownią na scenie Teatru Lalki i Aktora „Groteska” zaprezentowano inscenizację muzyczną „Opowieści wigilijnej” wg K.Dickensa. Przedstawienie reżyserowała pani Ziuta Zającówna, której asystowała p. Agnieszka Rzeźnicka (autorka adaptacji oryginalnego tekstu).
  • „Bajkolandia” – na scenie Kinoteatru „Uciecha” odbyła się premiera przestawienia muzycznego pt. „Bajkolandia” wg tekstów Temersona i J. Brzechwy. Reżyserem spektaklu była zawodowa aktorka i pracownik dydaktyczny krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej dr Józefa Zając-Jamróz. Przebojową muzykę specjalnie do tego przestawienia napisała pedagog i muzyk - pani Monika Bylica.
  • "Dziadek do orzechów" – przed ponad 300-osobową widownią na scenie Teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zaprezentowano inscenizację bajki muzycznej wg E.T.A. Hoffmana "Dziadek do orzechów" w adaptacji i reżyserii dr Ziuty Zającównej (zawodowej aktorki i wykładowcy PWST).
  • "Koty ... polskie" – wg L.J. Kerna został wystawiony na dużej scenie Teatru Lalki i Aktora "Groteska". Przestawienie w reżyserii p. Małgorzaty Krzysicy, aktorki Teatru Ludowego, z przebojową muzyką specjalnie skomponowaną przez p. Monikę Bylicę.