Rewitalizacja budynku to jedno, lecz podarowanie mu faktycznego, drugiego życia, to zupełnie inna sprawa. Rzecz o tyle trudna, że fort fortem, wszak już nie będzie. W każdym razie, nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.
Odbudowując go, chcieliśmy jednak, by żył naprawdę, a nawiązując do swojej historii, uczył czegoś ważnego.
Potrzebna była więc adaptacja i zmiana, nie tylko na poziomie struktury, substancji fizycznej, ale przede wszystkim, funkcji.
Zapraszamy na stronę Fortu
Fort Sztuki (i) Życia
ul. Kozienicka 33
30-397 Kraków
email: kontakt@fort-sidzina.pl lub fort@pelna-zycia.pl
tel. +48 726 30 10 40
Naszą ideą jest, aby Fort w swojej nowej roli wciąż służył ludziom.
Tym razem jednak, głównym akcentem jego istnienia miała być komunikacja, współpraca i partnerstwo. Coś, nad czym jako społeczeństwo, nieustanie powinniśmy pracować i rozwijać, aby w przyszłości każda fortyfikacja mogła przejść na na spokojną „emeryturę”.
Kierując się tą wizją, Fort 52 1/2 S „Sidzina” ewoluował w Fort Sztuki (i) Życia, który:
Broni przed wykluczeniem i nierównością.
Stoi na straży wartości kultury, sztuki i edukacji.
TERAPIA I INTEGRACJA
EDUKACJA KULTUROWA I KULTURALNA
TURYSTYKA HISTORYCZNA
EDUKACJA PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNA
Fort Sztuki (i) Życia to miejsce w którym nie ma podziałów.
Nasza przestrzeń jest otwarta i dostępna dla wszystkich, a cel, który nam przyświeca to stworzenie miejsca w którym zarówno osoby sprawne i osoby z niepełnosprawnością, będą się czuły tak samo dobrze i swobodnie.
Planujemy stworzyć tu wzorcowe miejsce pracy, centrum aktywizacji artystycznej oraz punkt prowadzenia nowoczesnych terapii dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy też realizować atrakcyjne propozycje kulturalne dla całej społeczności lokalnej.
W Forcie znajduje się kameralna sala teatralna, która już niebawem wypełni się kreatywną energią i wydarzeniami zarówno artystycznymi, jak dydaktycznymi.
W programie znajdą się różnego typu warsztaty, spotkania, wystawy i występy. Nie zabraknie również zajęć plenerowych.
Zarówno młodsi, jak i starsi, znajdą tu coś dla siebie.
Fort jest dostępny do zwiedzania. W części muzealnej znajduje się wystawa poświęcona historycznej roli i sposobie funkcjonowania fortu. Obejrzeć można również wystawę „Inżynierowie Niepodległości” upamiętniającą ważne postacie pierwszego okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Poprzez edukację budujemy wrażliwość przyrodniczą i rozwijamy świadomość ekologiczną.
Fort otoczony jest starodrzewiem. Niegdyś, ważną w znaczeniu strategicznym, zielenią forteczną. Obecnie, dzikim parkiem, sprzyjającym bioróżnorodności i stanowiskiem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Wokół parku poprowadzona jest ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza, a w najbliższych planach mamy stworzenie terapeutycznego ogrodu sensorycznego.
Organizujemy spotkania edukacyjne i warsztaty o tematyce ekologicznej dla dzieci i dorosłych.
Łączymy ludzi
Sieciujemy, tworzymy przestrzeń do nawiązywania współprac i relacji projektowych, działań społecznych, twórczych i innych. Prowadzimy spotkania i warsztaty integrujące, służące wymianie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk.
Dlaczego?
➺ Chcemy „oswajać” społeczeństwo z tematem niepełnosprawności. Otworzyć przestrzeń społeczno – kulturalną dla osób z niepełnosprawnościami jako odbiorców, ale i twórców. Włączyć ich w proces tworzenia wspólnoty jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego. Przeciwdziałać ich wykluczeniu.
➺ Kształcić kulturę otwartości, empatii, kreatywności, współpracy i umiejętnej komunikacji.
➺ Integrować społeczność lokalną oraz zachęcać do aktywności obywatelskiej.
➺ Rozwijać wrażliwość i świadomość ludzi na polu społecznym, przyrodniczym i kulturowym.
➺ Promować ideę wolontariatu i działań społecznych na rzecz wspólnego dobra jaką jest ochrona środowiska oraz rozwój kultury i dialog obywatelski.
Co jeszcze?
Jako Fundacja Pełna Życia, od 1989 roku zajmujemy się hipoterapią. Trochę krócej, ale równie intensywnie działamy z arteterapią, czyli terapią przez sztukę. Podopieczni naszej Fundacji oraz ich sprawni rówieśnicy, tworzą Integracyjną Grupę Teatralną, mający za sobą wiele występów na profesjonalnych scenach Krakowa! Jedna z nich znajduje się w naszym Forcie Sztuki (i) Życia, gdzie regularnie będą odbywać się spektakle.
Wkrótce na terenie Fortu zamieszkają również nasze kuce huculskie – Pela i Gąg. W planach mamy nową halę do hipoterapii.
Rekonstrukcja i konserwacja historycznych elementów wyposażenia Fortu Pancernego głównego 52 ½ „S" Sidzina przy ul. Kozienickiej 33 w Krakowie - II rok realizacji PWE
Kontynuacja prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych w obrębie zabytkowej zieleni fortecznej w Forcie Pancernym głównym 52 ½ „S" Sidzina przy ul. Kozienickiej 33 w Krakowie – I rok realizacji PWE