Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Maayan Ziv - niepełnosprawna fotograf z Kanady
Maayan Ziv - niepełnosprawna fotograf z Kanady
20 listopada 2014
Przygoda Maayan z aparatem i fotografią zaczęła się gdy dziewczyna pojechała w liceum ze swoją klasą na wycieczkę do Nowego Jorku. Niestety na lotnisku został uszkodzony jej wózek. Oczywiście lotnisko zapewniło jej wózek zastępczy, ale i tak nie mogła w pełni skorzystać z uroków miasta i zwiedzić wszystkich miejsc. Wycieczkę spędziła więc na obserwowaniu ludzi, jeździła też po ulicach Nowego Jorku i... robiła zdjęcia - zwykłym, małym aparatem.

I tak to się wszystko zaczęło. Maayan zakochała się w robieniu zdjęć, czuła się związana z (można powiedzieć) historiami przedstawionymi na nich. Dowiedziała się przez to sporo o swoim spojrzeniu na świat.


Maayan choruje na rdzeniowy zanik mięśni, jednak choroba nie przeszkodziła jej w spełnianiu marzeń. Gdy była mała myślała, że niepełnosprawność będzie ją “powstrzymywać”, ale tak się nie stało. Ukończyła studia (kierunek medialny na Uniwersytecie Ryerson w Kanadzie), pracuje jako fotograf.


Na co dzień zajmuje się fotografią typu fashion, robi również portrety. Maayan ma własne studio i współpracuje z modelkami z okolicznych agencji. Przyznaje też, że został jej sentyment do robienia zdjęć ulicznych.


Maayan w wywiadzie dla programu MTV "She Inspires" podkreśla, że niepełnosprawność wpłynęła korzystnie na jej prace, że nadała im oryginalnego stylu. Ponieważ moda jest nastawiona na perfekcję, a niepełnosprawność raczej nie jest z nią kojarzona, dziewczyna przyznaje, że bycie osobą niepełnosprawną w przemyśle modowym stanowi pewien kontrast. Maayan lubi jednak ten kontrast, bo zmusza on ludzi do myślenia inaczej o pewnych sprawach.


Ludzie często pytają ją jak sobie radzi ze swoją pracą, widzą wózek, widzą zdjęcie i nie mogą połączyć tych dwóch spraw. Maayan przyznaje, że niepełnosprawność popycha ją do bycia bardziej kreatywną i do patrzenia na świat z innej perspektywy. Maayan lubi wyzwania, zwłaszcza te które wiążą się z byciem kreatywną. Próbowanie rzeczy, które mogą wydawać się trudne i czasem nawet straszne jest dla niej częścią zabawy - ponieważ fotografia jest jej pasją, czymś co kocha.