Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Obsługa łóżka rehabilitacyjnego
Obsługa łóżka rehabilitacyjnego
01 sierpnia 2018

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z chorym leżącym w praktyce tylko i wyłącznie na łóżku, warto zadbać o to aby zapewnić choremu łóżko, które wyposażone jest w siedzisko/materac regulowany elektrycznie. Niektóre droższe modele pozwalają na podnoszenie zagłówka, a więc i pleców leżącego nawet do 70 stopni do pozycji pół siedzącej.

W tego typu łóżkach, wszystkie elementy są regulowane dzięki czemu można łatwiej zmieniać pozycję pacjenta co ułatwia między innymi czynności związane z codzienną pielęgnacją chorego. Aby pacjent nie cierpiał z powodu przykurczów mięśni nóg większość łóżek rehabilitacyjnych oferuje funkcję Trendelenburga. W tej pozycji głowa chorego znajduje się niżej niż nogi. Możliwa jest również do zastosowania pozycja anty Trendelenburga, gdzie głowa i tułów pacjenta znajdują się powyżej szczytu nóg. W tym celu musimy jednocześnie podnieść zagłówek i podnóżek. Takie ustawienie łóżka nazywane jest pozycją dużego fotela. Zmiany tych pozycji dokonujemy przy użyciu intuicyjnego pilota. Większość modeli posiada także regulację położenia góra – dół , co również może ułatwiać pielęgnację chorego.

Przydatne informacje:

 

  • Łóżko rehabilitacyjne powinno być wyposażony z dwóch dłuższych boków łóżka w regulowane na wysokość barierki uniemożliwiające wypadnięcie chorego podczas snu.
  • Ważne jest aby łóżko, na którym chory się znajduje wyposażone było w koła, dzięki którym, pacjenta można bezpiecznie przewozić poza salę czy pokój, w którym zazwyczaj przebywa (zapobiega to konieczności jego przenoszenia na wózek). Dzięki takiemu rozwiązania eliminujemy możliwość upadku chorego podczas przenoszenia na wózek. Należy jednak pamiętać aby takie łóżko posiadało kółka, które w dowolnym momencie zablokować można hamulcem. Ważnym elementem łóżka rehabilitacyjnego jest materac, na którym leży chory. Najlepiej do tego celu nadają się materace z pianki poliuretanowej. Powinien to być materac przeciwodleżynowy. Jego pokrowiec ma być wykonany z materiału, który możemy czyścić w bardzo łatwy sposób. Istotnymi częściami składowymi łóżka są drabinka oraz wysięgnik. Przedmioty te służą do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz ułatwiają podnoszenie się chorego.
  • Niektóre łóżka dodatkowo posiadają w wyposażeniu specjalny stolik ułatwiający karmienie chorego, czy umożliwiający mu czytanie.
  • Ceny łóżek rehabilitacyjnych wahają się od 1700 do ponad 3000 zł.

Artykuł opracowano na podstawie:

Szpital Na Wyspie Sp. z o.o. https://www.youtube.com/watch?v=TeqN4Z7PUyY (dostęp: 27.07.2018).

PW GAMA https://www.youtube.com/watch?v=-TAkjBJkBOg (dostęp: 26.07.2018).

Wynajmed https://www.youtube.com/watch?v=EHEasnLwgUs (dostęp: 27.07.2018).