Pomagam
Piszą o nas:)
20 lutego 2018
W Kropce- Gazecie Twojej Dzielnicy ukazał się artykuł o Fundacji, Forcie i planach z nim związanych

Park, muzeum, teatr, ośrodek terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami

 

Powstaną na terenie fortu w Skotnikach

 

Ponad 3 lata temu Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, działająca od 29 lat organizacja pożytku publicznego, objęła 30-letnią dzierżawą południowy Fort pancerny 52 ½ S Sidzina przy ulicy Kozienickiej 33 w Skotnikach. Fundacja Hipoterapia ma ambitne plany. Na zachodniej części działki fortecznej zostanie otwarty ogólnodostępny park z zachowanym naturalnym ukształtowaniem terenu i zrewitalizowaną zielenią. W starych koszarach oprócz sali muzealnej i ekspozycyjnej powstanie przestrzeń teatralno-koncertowa. Fundacja planuje bowiem wiele działań wykorzystujących nowe technologie oraz prezentację sztuki tworzonej m.in. przez osoby z niepełnosprawnościami. Na wschodnim skraju terenu odbywać się będą zajęcia z hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Obecnie hipoterapia prowadzona jest w hali przy ulicy Kobierzyńskiej 175a. W dalszych planach jest też budowa pomieszczeń przeznaczonych na inne formy terapii.
- Od kilku sezonów teren Fortu jest systematycznie rewitalizowany dzięki środkom z różnych źródeł, między innymi ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także sporym wkładem pracy Fundacji. Pielęgnowane są zabytkowe drzewa pochodzące z okresu pierwszych nasadzeń austriackich, trwają też żmudne prace nad odtworzeniem unikalnych muraw kserotermicznych. W pomoc wolontarystyczną związaną ze sprzątaniem terenu i pielęgnacją zieleni fortecznej angażowali się już uczniowie SP nr 66 w Skotnikach – informuje o przebiegu prac prezes Fundacji, Aleksandra Włodarczyk. - Mamy nadzieję, że Fundacji uda się zrealizować plany i za kilka lat powstanie tu nowe miejsce na mapie Krakowa, które będzie przyciągać wielu mieszkańców.

 

Przypomnijmy, Fort 52 ½ S Sidzina to jeden z bliźniaczych fortów pancernych Skotniki (N) i Sidzina (S), który powstał w latach 1897-1898 wg projektu polskiego inżyniera Emila Gołogórskiego (generała wcielonego do Cesarskiej Królewskiej Armii). W XIX wieku oba bliźniacze forty współtworzyły część VIII sektora Twierdzy Kraków, broniąc dostępu do miasta od strony Skawiny i Tyńca. Pagórek, na którym znajduje się Fort Sidzina, to wspaniały punkt widokowy na Bielany, dolinę Wisły, Tyniec, Skawinę. Na dachu starych koszar wystają blaszane kopuły, zabezpieczające dawne obrotowe wieże pancerne M.94 ze ślepymi obecnie strzelnicami. W połowie lat 80-tych XX w. Fort Sidzina był najczęściej odwiedzanym fortem krakowskim, jednak po 1998 nastąpiła jego degradacja. Ze względu na prowadzone prace konserwatorskie i budowlane zwiedzanie fortu jest obecnie zabronione.

 

- Już od 1989 roku pomagamy dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepuklinami oponowo-rdzeniowymi, autyzmem, zespołem Downa, opóźnieniami psychoruchowymi, nadpobudliwością czy zaburzeniami emocjonalnymi. Realizujemy dla nich różne formy terapii, które przygotowują je do osiągnięcia niezbędnej samodzielności i do przyszłego funkcjonowania w społeczności na równi z innymi, dają okazję w pełni cieszyć się życiem – mówi prezes Fundacji Hipoterapia. - Kompleksowa terapia jest częściowo finansowana przez PFRON, ale aby ją kontynuować i stale rozwijać szukamy wsparcia u innych partnerów i darczyńców. Przekazanie 1-procentowego odpisu podatkowego na rzecz Fundacji (KRS: 0000043097), to także konkretna pomoc, która pozwala na wdrażanie nowoczesnej terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.