Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Akcja Inwentaryzacja - sobotnie warsztaty z Wojciechem Bobkiem
Akcja Inwentaryzacja - sobotnie warsztaty z Wojciechem Bobkiem
25 września 2023
W sobotę, 23.09.2023, w Forcie Sztuki (i) Życia, miał miejsce wykład dra inż. arch. kraj. Wojciecha Bobka, przeprowadzony w ramach warsztatu podsumowującego inwentaryzację dendrologiczną.

Pierwotny plan obejmował przeprowadzenie warsztatu na świeżym powietrzu, lecz z powodu niesprzyjających warunków pogodowych jego forma została zmieniona do postaci wykładu Pana Wojciecha we wnętrzu Fortu.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat inwentaryzacji dendrologicznej — po co, dlaczego i jak się ją robi oraz jak istotne jest jej przeprowadzenie w kontekście
pielęgnowania zieleni fortecznej i dbania o bioróżnorodność na terenie Fortu.

Pan Wojciech omówił także znaczenie strategiczne poszczególnych roślin w Forcie. Nie zabrakło również ciekawostek językowych — nasz specjalista wyjaśnił pochodzenie powiedzenia „nie ma lipy” i omówił właściwości tejże rośliny, która okazała się być znakomitym zabezpieczeniem przed pożarami dla drewnianych budynków.

Na najmłodszych słuchaczy czekał także krótki konkurs z nagrodami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz wysłuchanie tego
inspirującego wykładu.

Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych spacer dendrologiczny został przełożony na październik. Więcej informacji pojawi się na social mediach Fundacji Pełnej Życia i Fortu Sztuki (i) Życia.

 

Zadanie „Inwentaryzacja dendrologiczna zabytkowej zieleni fortowej wokół Fortu pancernego głównego 52 1⁄2 S Sidzina, należącego do dawnej Twierdzy Kraków”, jest dofinansowane
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego
Instytutu Dziedzictwa
- Wspólnie dla dziedzictwa.

W ramach projektu inwentaryzację dendrologiczną pod okiem specjalisty przeprowadzały już trzy grupy wolontariuszy, w tym jedna w ramach wolontariatu pracowniczego firmy Zurich Insurance Kraków. Fotorelację z tych spotkań można znaleźć tutaj:

Fotorelacja z inwentaryzacji - dwie pierwsze grupy wolontariuszy

Fotorelacja z inwentaryzacji - wolontariat pracowniczy Zurich Insurance Kraków

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.