Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Artykuł Agnieszki Rzeźnickiej o "Opowieści wigilijnej" w wykonaniu KUCYKÓW
Artykuł Agnieszki Rzeźnickiej o "Opowieści wigilijnej" w wykonaniu KUCYKÓW
03 grudnia 2009
Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających opowieści o magii Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem w wykonaniu naszych KUCYKÓW >>

KUCYKI I ICH OPOWIEŚC WIGILIJNA

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających opowieści o magii Świąt Bożego Narodzenia. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę, jaka może zajść w człowieku pod wpływem świątecznej atmosfery, której alegorią są duchy odwiedzające zgryźliwego i bezwzględnego Ebenezera Scrooge’a.
Nie chcąc po raz kolejny wystawiać sztampowych jasełek, a jednocześnie pragnąc utrzymać głęboko świąteczny charakter przedstawienia, dokonaliśmy takiego właśnie wyboru.
Powieść ta jednak była tylko podwaliną do scenariusza. Została okrojona ze względu na długość i treść, którą dostosowano do wieku dzieci występujących w przedstawieniu oraz ich wrażliwości. Odbyło się to w konsultacji z pedagogami i psychologami pracującymi w Fundacji. Obawy, sygnalizowane przez rodziców, iż dzieło to może być dla dzieci zbyt brutalne lub straszne (ze względu na obecność duchów), nie spełniły się. Mali aktorzy, pomimo niejakiej dosadności i trudności dzieła, od razu odczytali jego intencje, piękny przekaz i szybko wcielili się w swoje role, które zostały dobrane w porozumieniu z dziećmi. W podobny sposób nasi aktorzy wzięli udział w doborze strojów.
Wyjątkowo, na potrzeby tego przedstawienia grupy maluchów i starszaków zostały połączone. Ze względu na małe dzieci w scenariusz wpleciono dużo piosenek świątecznych oraz elementów tańca. Obecność muzyki, piosenek, tańca oraz gry świateł dodaje sztuce wyjątkowego uroku, a cały występ harmonijnie współgra z zamysłem Dickensa.
Wszystko to jednak blednie przy najcenniejszej rzeczy – grze naszych wspaniałych, mądrych i zdolnych aktorów, którzy z pewnością wprowadzą widzów w przedświąteczny nastrój i wywołają wzruszenie i dumę.

Obsada:

Kasia Książek – narrator

Asia Bawor – Duch Przeszłego Bożego Narodzenia, kobieta

Dominik Woźniczka – Ebenezer Scrooge w świecie rzeczywistym

Marek Błachacz – kwestarz I, mężczyzna

Dagmara Spirodek – Bob

Julia Wójcicka – Duch Marleya, Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia

Marysia Izbińska – Fred

Damian Jarzyński– złodziejaszek I, Fezzwig

Julia Skrzydło – żona Freda, tancerka

Natalia Izbińska – żona Boba, tancerka

Ola Stryjska – Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia, tancerka

Justyna Sujata – kwestarz II, kupiec II

Ula Górska – Bella, kupiec I

Mateusz Błachacz – młody Scrooge, złodziejaszek II

Kuba Michałek –  kolędnik(król), Tim

Olek Kozaczka – kolędnik(król), Dick

Karol Skorek – kolędnik(aniołek), chłopiec z ulicy

Kasper Skorek – kolędnik(król), mały Scrooge

 

(-) Agnieszka Rzeźnicka - polonista, pedagog, autorka scenariusza oraz adpatacji oryginalnego tekstu, asystent reżysera