Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Czy wiecie że dzisiaj jest Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę ?
Czy wiecie że dzisiaj jest Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę ?
14 listopada 2013
Od 1991 roku, 14 listopada obchodzi się Światowy Dzień Chorych na cukrzyce, na który przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga - odkrywcy insuliny.

 

W Polsce szacuje się, że jest nawet 6 mln osób chorych na cukrzycę, jednak leczy się tylko połowa z nich. Razem z chorobami serca i z rakiem, cukrzyca jest głównym powodem zgonów w Polsce.

Co to jest cukrzyca ?

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metabolizmu, zazwyczaj wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Podwyższony poziom cukru spowodowany jest nieprawidłowym poziomem insuliny – czyli hormonu który wytwarzany jest przez trzustkę.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a najwięcej diabetyków jest w społeczeństwach rozwiniętych. Wiąże się to z niezdrowym >
Objawy

Najczęstszymi objawami cukrzycy, szczególnie w zaawansowanym stadium, są: senność, osłabienie organizmu, znaczna utrata wagi w krótkim czasie, nudności i ciągłe pragnienie. Mogą również występować zaburzenia wzroku, a nawet zapach acetonu w oddechu chorego.

Dlaczego warto zapobiegać cukrzycy?

Cukrzyca powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca i udaru mózgu, niewydolność nerek oraz upośledzenia wzroku. Ponadto cukrzyca utrudnia codzienne życie. Osoba  dotknięta tą chorobą musi stosować odpowiednią dietę, nosić ze sobą glukometr i insulinę, szczególnie dbać o higienę osobistą i nie dopuszczać do zranień, gdyż rany u cukrzyków goją się szczególnie źle.