Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Densytometria - w Krakowie i Wieliczce
Densytometria - w Krakowie i Wieliczce
21 marca 2022

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości czy kręgosłupa.

Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Terminy:

21 marca 2022 – NZOZ Stare Podgórze, ul. Kutrzeby 4
21 marca 2022 – Przychodnia Borek Fałęcki, ul. Niemcewicza 7

22 marca 2022 – NZOZ Na Kozłówce, ul. Na Kozłówce 29
22 marca 2022- NZOZ Przychodnia Kurdwanów, ul. Wysłouchów 43

31 marzec 2022 – Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego ul. Szpunara 20 – Wieliczka

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS Zapisy telefonicznie 512 351 600.