Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Dni Twierdzy Kraków 2022 w Forcie 52 ½ S Sidzina
Dni Twierdzy Kraków 2022 w Forcie 52 ½ S Sidzina
24 września 2022

W miniony weekend 17 i 18 września w ramach Dni Twierdzy Kraków 2022 odbywających się podczas 30 jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa  Fort 52 ½ S “ Sidzina” stał się celem dla blisko 1000 pasjonatów jak i początkujących adeptów sztuki poznawania tajemnic Krakowa.

Pionierzy którzy do nas zawitali byli pierwszymi eksploratorami świeżo zrewitalizowanego zabytku, przez lata niszczejącego a obecnie przywróconego do służby… kulturze i mieszkańcom Krakowa.

Będący pod opieką Fundacji Pełnej Życia Fort Sztuki i Życia stanie się przestrzenią nowoczesnych terapii, edukacji, działań artystycznych oraz społecznej integracji. Współgospodarzami tego miejsca będą osoby z niepełnosprawnościami. 

Dla odwiedzających nas gości przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń będący zapowiedzią wymienionych działań.

Na miłośników zabytków Twierdzy Kraków czekały spacery z przewodnikiem i poznanie historycznej roli i sposobów funkcjonowania fortu.

Dla pozostałych gości których zdecydowaną większość stanowili okoliczni mieszkańcy przygotowaliśmy warsztaty przyrodnicze i malarskie, wykłady i spotkania autorskie. Park forteczny odkrył swoje tajemnice podczas spaceru z dendrologiem a korzystający z przygotowanej przez nas ścieżki przyrodniczej mogli się sporo dowiedzieć o mieszkających tu rzadkich gatunkach ptaków. Wieczorne sobotnie ognisko z opowiadaczem rozbudziło apetyt na więcej i w niedzielę pomimo niesprzyjającej aury na zielone tereny wokół Fortu wyruszyli pasjonaci gier terenowych by wziąć udział w inauguracji questu “Skarby Fortu 52 ½ S” i dotrzeć do skarbu.

Obchody Dni Twierdzy Kraków dały nam również okazję do złożenia podziękowań przyjaciołom i współautorom przywrócenia do świetności zniszczonego zabytku. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Artur Chojnacki, ekspert Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa , Konsul Generalny Austrii Martin Gärtner, Wojewódzki Konserwator Zabytków Piotr Turkiewicz, dyr. Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joanna Florkiewicz- Kamieniarczyk, Firma Konserwatorska Piotra Białko.

Wysoka frekwencja odwiedzających i zainteresowanie planami Fundacji związanymi z tym miejscem dają nam niezbity dowód na to jak duża jest potrzeba i chęć udziału mieszkańców Krakowa a w szczególności okolicznych osiedli, w wydarzeniach kulturalnych, edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Gwarantujemy, że nie zawiedziemy tych oczekiwań i już niebawem zaprosimy Was do Fortu Sztuki i Życia - miejsca dostępnego i atrakcyjnego dla wszystkich. Bez podziałów na osoby zdrowe i osoby z niepełnosprawnościami. Zapraszamy na stronę www.fort-sidzina.pl

Za nieocenioną pomoc przy organizacji Dni Twierdzy Kraków podczas Europejskich Dni Dziedzictwa dziękujemy: ZHR Wagabundy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Scandale Royal, Joanna del Fidali.

Miasto Kraków - Partner obchodów Dni Twierdzy Kraków podczas 30. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w dniach 10 - 18.09. 2022 r.

Część wydarzeń towarzyszącym obchodom Dni Twierdzy Kraków zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zdjęcia: Lola Kłodawska (www.krakowskifotograf.pl) i Małgorzata Wojtyczka