Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Europejskie Dni Ptaków
Europejskie Dni Ptaków
05 października 2021

Piątek i sobota (1 i 2 października) w Forcie Sidzina odbywały się spacery ornitologiczne przygotowane w ramach Europejskich Dni Ptaków, na które zaprosiliśmy dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 7 w Krakowie oraz naszych sąsiadów. Przez dwa dni odwiedziło nas 51 osób - za co bardzo dziękujemy!

W piątek zaczęliśmy od warsztatów dla przedszkolaków, przygotowaliśmy dla nich wiele atrakcji, między innymi budowanie ekologicznych karmników ze skórek pomarańczy oraz recyklingowych butelek. Prowadzący warsztaty - ornitolog - Pan Florian Kowalczuk przygotował dla dzieci prezentację o dokarmianiu ptaków zimą, a dodatkowo dzieciaki mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami. Po ciężkiej pracy przyszedł oczywiście czas na spacer oraz podglądanie ptaków i robaków!

Kolejna wycieczka była zorganizowana dla nieco starszych dzieci - bo dla uczniów 2 klasy szkoły podstawowej. Dzieci miały okazję zobaczyć kwiczoły, modraszki, bogatki, sójki i wiele innych ptaków mieszkających w fortowym parku. Po skończonym spacerze wróciliśmy na teren szkoły, gdzie pan Florian opowiadał nieco więcej o ptakach wędrownych, a dzieci wzięły udział w konkursie z nagrodami. 

W sobotę z kolei odwiedzili nas sąsiedzi, którzy po raz pierwszy mieli możliwość wejścia do parku przy Forcie Sidzina i zobaczenia jak okazale wygląda teraz -  do niedawna zniszczony - zabytek. Fundacyjni  goście podczas spaceru ornitologicznego policzyli ptaki, posłuchali m.in. dzięcioła zielonego i zgodnie stwierdzili, że to nie jest ich ostatnia wizyta u nas!

Nie obyło się bez konkursu z nagrodami, a wszyscy uczestnicy naszego wydarzenia otrzymali drobne upominki, a także dowiedzieli się o naszych planach związanych z remontowanym Fortem oraz parkiem wokół niego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Projekt “Fort Sidzina - zabytek pełen życia” to zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, z których zostały zakupione materiały warsztatowe.

Partnerem Fundacji jest również BNP Paribas, który ufundował atrakcyjne upominki dla uczestników.