Pomagam
Fort Sidzina - zabytek pełen życia

Fort Sidzina - zabytek pełen życia! To projekt związany z otwarciem zabytkowego Fortu 52 1/2 S przy ul. Kozienickiej 33 w Krakowie. W ramach projektu oraz trwających w dniach 1-3 października Europejskich Dni Ptaków serdecznie zapraszamy na pierwszy spacer ornitologiczny dla całych rodzin. Wspólnie policzymy przelatujące ptaki, poznamy trasy ich wędrówek i odkryjemy  gatunki  zamieszkujące zielone tereny wokół Fortu.

W kolejnych dniach wolontariusze posprzątają tereny zielone wokół Fortu i wykonają prace pielęgnacyjne roślin fortowych.

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa, z tej okazji zapraszamy na spacer, podczas którego poznamy drzewa i krzewy rosnące wokół Fortu. Zabytkowy drzewostan pamiętający czasy, gdy stacjonowały tu wojska austriackie.

Następnie zaprosimy młodzież do akcji zawieszania budek lęgowych i karmników. W warsztatach uczestnicy dowiedzą się o rodzajach budek lęgowych, jak przygotowywać budki i karmniki oraz jak je zawieszać.

Ostatnim punktem projektu będzie przygotowany questing z udziałem harcerzy, którego celem będzie znalezienie skarbu ukrytego na terenie zabytkowego Fortu.

Zapraszamy do odkrycia tego wyjątkowego miejsca!

 

Kim jesteśmy, nasza misja

Jesteśmy Fundacją Pełną Życia, od (blisko) 32 lat swoimi umiejętnościami i obecnością skutecznie:

  • Dajemy nadzieję na lepsze jutro osobom z niepełnosprawnościami i osobom niesamodzielnym!
  • Codziennie wytrwale pracujemy z dziećmi i osobami z niepełnosprawnością, by poprawić ich funkcjonowanie. Miesięcznie to blisko 100 osób!
  • Rodzinom i opiekunom osób niesamodzielnych dajemy wytchnienie i pomagamy zorganizować opiekę. Teraz to 500 rodzin!
  • Intensywnie działamy na polu społecznym, by świat wokół nas był przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i osobom niesamodzielnym.

Przez lata naszej pracy towarzyszymy młodym osobom, które z naszą pomocą i na naszych oczach  ciężką pracą osiągają samodzielność na miarę swoich możliwości. Jesteśmy z Ich rodzicami i opiekunami, gdy po diagnozie, która wywraca Ich świat do góry nogami czują się pozostawieni sami sobie i muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością, bo kochają swoje dziecko i wiedzą że tyle ile wypracują, tyle zyskają. Za każdą rodziną stoi historia, którą gdy trafiają do Fundacji, tworzymy wspólnie na nowo. Przez cały ten czas skupieni byliśmy i jesteśmy nadal na tym, by małymi krokami Podopieczni osiągali pełnię życia. Tak bardzo cieszymy się z ich osiągnięć.

Nowe miejsce na mapie Krakowa

Naszą działalność prowadzimy w różnych lokalizacjach Krakowa. To niestety wiąże się z problemami komunikacyjnymi czy architektonicznymi, które utrudniają niesienie pomocy. Chcemy to zmienić. Mieć własne, komfortowe warunki do działania. Nasi Podopieczni potrzebują bezbarierowego miejsca do terapii, spotkań, prób teatralnych i spektakli, na które chcemy  zaprosimy również Ciebie.

Stoimy przed wyjątkową szansą zorganizowania takiego miejsca! Remontujemy wyjątkowy budynek zabytkowego Fortu Sidzina przy ul. Kozienickiej 33, oddalonego o zaledwie kilkanaście minut spacerem od pętli Czerwone Maki na krakowskim Ruczaju. Otwarcie Fortu planujemy najpóźniej z końcem września.

 

Aby pomagać ... sami potrzebujemy pomocy
Po kilku latach prowadzenia remontu brakuje nam już tak niewiele! Pozyskane początkowo środki finansowe ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa pozwoliły zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem zalany wodą obiekt, a także przeprowadzić inwentaryzację i prace ratujące zaniedbaną przez lata zieleń.
Projekt remontu samego Fortu wyceniono na 6,5 miliona zł., z czego 75% zapewniła otrzymana dotacja ze środków UE dla Małopolski. Wysokość wsparcia najlepiej oddaje ogrom pracy, którą należało wykonać aby uratować to zapomniane dzieło Twierdzy Kraków. Dzięki pomocy i wysiłkowi wielu ludzi dobrej woli i wolontariuszy remont budynku jest już na ukończeniu, a tym samym coraz bliższe jest spełnienie marzenia o wyjątkowym miejscu do terapii i pracy dla podopiecznych Fundacji.
Z dumą możemy powiedzieć, że udało nam się sfinansować 96,3% całości naszej wizji!
Jesteśmy więc już bardzo blisko celu, jednak zabrakło nam pieniędzy a dokładnie 240 715 zł
 Dla Fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej i skupiającej się na pomocy swoim podopiecznym ta kwota jest ogromna i bez Twojej pomocy NIEOSIĄGALNA
My potrzebujemy Twojego wsparcia, by otworzyć Fort!
We wrześniu powinien zakończyć się remont budynku Fortu, więc powinniśmy działać jak najszybciej by otworzyć go dla naszych Podopiecznych.
Co chcemy zrobić

Fort Sztuki (i) Życia to miejsce, którego historię tworzymy na nowo!
Zostań współautorem "Nowej Twierdzy Kraków" otwartej dla Ciebie i naszych Podopiecznych.
Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne!
Możesz przekazać darowiznę on-line poprzez system PayU lub przelewem tradycyjnym na konto bankowe.
Dane do przelewu: Fundacja Pełna Życia, ul. Dunajewskiego 5/29; Kraków 31-133
Nr konta: Bank PEKAO S.A.nr 81 1240 4533 1111 0000 5427 6879
tytuł przelewu: darowizna - Fort
Pomóż nam otworzyć Fort Sztuki (i) Życia!

 

Miejsce w którym powstanie nowoczesne centrum terapii dla Podopiecznych, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, ale także atrakcyjna 3-hektarowa przestrzeń do spotkań, wypoczynku i działań artystycznych „ponad podziałami” na osoby zdrowe i z niepełnosprawnościami.

Fort 52 i 1/2 S Sidzina z ponad stuletnią historią, do niedawna niszczejący i zapomniany, teraz rozpoczyna nowe życie.

Ty możesz stać się WSPÓŁAUTOREM tej zmiany - dobrej zmiany! Daj sobie możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych ale też dla siebie, masz okazję do zmiany naszego otoczenia w Twoim mieście.

 

Wpłacam

Wysyłając formularz, akceptuję politykę prywatności

Darowiznę można odliczyć w zeznaniu rocznym w załączniku PIT/O jako darowiznę na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w ramach limitu 6% dochodu u osób fizycznych, a 10% u osób prawnych. To odliczenie jest inną formą pomocy niż 1%.

*Wyrażam zgodę na wykorzystanie moich danych osobowych przez Fundację Pełną Życia z siedzibą w Krakowie, ul. Dunajewskiego 5/29, 31-133 Kraków do celów obsługi przekazywanej darowizny zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. 2018.1000) oraz zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Fort Sztuki (i) Życia
Poznajcie jego historię i nasze plany związane z tym wyjątkowym miejscem!
W 2014 roku objęliśmy 30-letnią dzierżawą niszczejący, zabytkowy Fort 52 i ½ S Sidzina znajdujący się w pobliżu pętli Czerwone Maki. Fort Sidzina jest cennym elementem Twierdzy Kraków, posiada „najwyższe wartości w skali polskiej i europejskiej" ( m.in. wieże pancerne z najlepiej zachowanymi fragmentami osprzętu), a dla nas i naszych podopiecznych ogromną szansą na rozwój!

 

Rewitalizując zabytek oraz otaczający go 3-hektarowy teren z zachowanymi formami ziemnymi i zielenią forteczną dążymy do łączenia elementów historycznych, kulturalnych, edukacyjnych oraz rekreacyjno-turystycznych w nową całość i miejsce wyjątkowych spotkań. W budynku Fortu oprócz muzeum, będzie sala teatralno-wystawiennicza, gdzie będą organizowane koncerty i przedstawienia. Planujemy wiele działań związanych z nowymi technologiami oraz sztuką osób niepełnosprawnych. Fort będzie dawał szansę na prowadzenie nowych form terapii (również poprzez sztukę), zarazem będzie integrował osoby z niepełnosprawnością z otoczeniem, dając im szansę na pełnię życia. 

Na terenie Fortu będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców park z zachowanym naturalnym ukształtowaniem terenu i zieleni. Powstanie też niewielki ogród sensoryczny do ćwiczeń, stymulacji i koordynacji zmysłów oraz strefa hipoterapii i uloterapii. 

 

A KIEDY JUŻ ZAKOŃCZYMY REMONT I OTWORZYMY FORT ... CZUJ SIĘ ZAPROSZONY 🙂

Dokumenty

 

Druk przelewu wpłaty - dostępny TUTAJ

Statut Fundacji - dostępny TUTAJ

Regulamin  - dostępny TUTAJ