Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > GRY NA TABLET POMOGĄ ZRELAKSOWAĆ SIĘ DZIECKU PRZED ZABIEGIEM
GRY NA TABLET POMOGĄ ZRELAKSOWAĆ SIĘ DZIECKU PRZED ZABIEGIEM
08 marca 2018
Według ostatnich badań to nie środki uspokajające, a gry na tablet najskuteczniej pomagają dzieciom zrelaksować się przed operacją.

Lęk jest głównym źródłem niepokoju dla małych pacjentów, którzy udają się do szpitala na jakiekolwiek zabiegi, a w szczególności gdy dzieci muszą być poddane operacji. Cały proces rozłąki z rodzicami, przygotowań do zabiegu i w końcu założenia na twarz maski może być traumatycznym przeżyciem dla dziecka.

Właśnie dlatego lekarze i specjaliści spędzili mnóstwo czasu wymyślając sposoby, jak można zmniejszyć stany lękowe u małych pacjentów. Samuel C. Seiden, profesor anestezjologii dziecięcej na Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago i jego zespół, postanowili wykorzystać nowe technologie i iPada Mini jako metodę na odwrócenie uwagi dziecka od stresu związanego z zabiegiem. Zespół Dr Seiden’a wykorzystał w badaniu tablet, jako narzędzie bardzo interaktywne, a zarazem łatwe w użyciu nawet przez najmłodszych.

 

Obserwacje małych pacjentów (opublikowane w dzienniku “Pediatric Anesthesia”) zostały przeprowadzone na 108 dzieciach, w wieku 1 do 11 lat. Przed zastosowaniem znieczulenia do operacji, losowo zostały podane różne środki uspokajające – w tym iPad.

Kiedy nadszedł czas by opuścić rodziców przed zabiegiem, dzieci które otrzymały iPada od razu zaczynały grać w gry dostosowane do ich wieku. Następnie grały aż do czasu otrzymania znieczulenia. Druga grupa otrzymała lek uspokajający co najmniej 15 minut przed znieczuleniem.

Naukowcy zauważyli, że dzieci w wieku 1-11 lat, które grały na tablecie wykazały 9 punktowy spadek lęku (w skali do 100) podczas opuszczania rodziców, w stosunku do dzieci, które otrzymały lek.

Natomiast pacjenci w wieku 2-11 lat, którzy zaczęli grać na tablecie dopiero po otrzymaniu znieczulenia wykazali 14 punktowy spadek lęku w porównaniu do dzieci, które otrzymały środek uspokajający. Co ciekawe pobyt na sali pooperacyjnej był krótszy o prawie połowę w “grupie tabletów”.

Po przeprowadzonej analizie zachowań dzieci Dr Samuel C. Seiden doszedł do wniosku, że wcześniej było naturalnym dawanie dzieciom leków uspakajających przed zabiegiem. Badanie pokazało jednak, że teraz pierwszym wyborem dla dzieci powyżej 4 roku życia mogą być tablety, które skutecznie niwelują stres i niepokój dziecka.

A dlaczego jest to tak dobra informacja? Nie chodzi tylko o skuteczność “metody na tablet”. Ważne jest również to, że dzięki wykorzystaniu gier i nowych technologii zmniejsza się problem skutków ubocznych, które występują przy podawaniu środków na uspokojenie.

Autor: Wioleta Więckowska

źródło: https://www.dromnibus.com/gry-na-tablet-pomoga-zrelaksowac-sie-dziecku-przed-zabiegiem/