Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Hipoterapia - podejście neurofizjologiczne - artykuł
Hipoterapia - podejście neurofizjologiczne - artykuł
25 czerwca 2009
Zapraszamy do lektury artykułu "Hipoterapia - podejście neurofizjologiczne". Artykuł ukazał się na łamach kwartalnika Fizjoterapia Polska (nr 2/2009).

Fragment artykułu: "Jak powszechnie wiadomo oddziaływanie terapeutyczne konia jest bardzo szerokie. W skrócie rzecz ujmując można wyodrębnić trzy najważniejsze sfery jego oddziaływania: psychiczną, sensoryczną i ruchową. 

Poniżej zajmę się tylko aspektem oddziaływania ruchowego w hipoterapii, a konkretnie podejściem neurofizjologicznym.

W tym podejściu najważniejszą kwestią jest doprowadzenie do jak najbardziej prawidłowego odbioru przez pacjenta ruchu konia, tzw. wzorca chodu. Wzorca, który w niepowtarzalny sposób może przekazać tylko koń. Aby było to możliwe muszą być spełnione przynajmniej trzy warunki: 

- prawidłowo dobrana do pacjenta wielkość i budowa konia

- odpowiedni krok konia

- prawidłowa pozycja na koniu".

 

Dowiedz się więcej - przeczytaj zamieszczony poniżej pełny tekst artykułu.

Artykuł został sfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest elementem kampanii promującej hipoterapię jako uniwersalną metodę rehabilitacji. W ramach tej kampanii ukażą się kolejne artykuły sponsorowane na łamach prasy branżowej, m.in kwartalnika Fizjoterapia Polska, miesięcznika Koń Polski. Kampania jest realizowana w ramach projektu "Kompetencje dla zdrowia - szkolenia doskonalące dla hipoterapeutów".