Pomagam
Justyna Sujata
16 kwietnia 2010
Jako pierwszy przedstawiamy portret Justyny Sujaty - dziecka niezwykłego, obdarzonego ponadprzeciętną inteligencją, które od urodzenia stawia czoła bardzo poważnym chorobom.

Dzięki wspólnej pracy rodziców, terapeutów oraz przede wszystkim samej Justyny, dziewczynka rozwija się i pokonuje kolejne przeszkody.

O Justynce pisze jej mama...

Justyna skończyła dwanaście lat. Jest więc już pełnoprawną nastolatką,
jednak sporo różni ją od przeciętnych rówieśniczek.
Nie omijają nas bunty i zmienność nastrojów, tak znamienne dla tego
wieku, ale to tylko "dodatek" do codziennych trudności.

Justynka z jednej strony funkcjonuje całkiem nieźle, z bardzo dobrymi wynikami w
nauce zmierza do końca edukacji w szkole podstawowej.

Jej pasją nadal jest język angielski. Można powiedzieć, że w tej chwili jest praktycznie dzieckiem dwujęzycznym :) Trzeba zaznaczyć, że Justynka angielskiego nauczyła się sama, oglądając BBC i słuchając radia.
Poza tym potrafi bardzo szybko liczyć, gdyż jak mówi: wyniki dzielenia czy mnożenia wyświetlają się jej same przed oczami. Jest to dla wszystkich umiejętność wręcz magiczna, gdyż Justyna liczy na dużych liczbach niekiedy szybciej niż robi to osoba dorosła, za pomocą kalkulatora!
Bierze również aktywny udział w grupie teatralnej KUCYKI działającej przy Fundacji Hipoterapia Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych.

Z drugiej jednak strony ciągle zmaga się z chorobami, które bardzo obciążają funkcjonowanie społeczne.

Zarówno Zespół Touretta, charakteryzujący się uporczywymi tikami, jak i wiele cech ze spektrum autyzmu sprawiają, że każdy dzień jest wyzwaniem, któremu nie zawsze łatwo udaje się sprostać.
Tym bardziej, że Justyna, jak na dziecko autystyczne ma dużą świadomość swojej odmienności - a to, niestety, prowadzi do bardzo zaniżonej samooceny oraz prób wycofywania się we własny świat.

Staramy się jednak ze wszystkich sił ją wspierać i otaczać troskliwą opieką.

Jest pod stałą opieką wspaniałej psycholog z fundacji, uczestniczy w corocznych turnusach rehabilitacyjnych, na których oprócz terapii ma możliwość integrowania się z rówieśnikami.

Staramy się aby pomimo przeciwności losu osiągała sukcesy na miarę swoich możliwości.

Agnieszka Sujata - mama Justyny