Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > MODA BEZ OGRANICZEŃ - EDYCJA II
MODA BEZ OGRANICZEŃ - EDYCJA II
28 lipca 2014

„Moda Bez Ograniczeń” to długofalowy program edukacyjny i warsztatowy skierowany do osób z niepełnosprawnością, dzięki któremu mogą one kreować swój wizerunek, przełamywać negatywne stereotypy i dokonywać głębokich zmian wewnętrznych, które są fundamentem dalszego rozwoju.

 

 

Moda nie ma ograniczeń - przekonujemy o tym m.in. z Anją Rubik, Zosią Ślotałą i Jillian Mercado (jedną z najbardziej znanych niepełnosprawnych modelek, stylistek i blogerek modowych z USA), które aktywnie wspierają nasz projekt.


Chociaż moda postrzegana jest jako marginalny aspekt w życiu osób niepełnosprawnych, to prawda jest taka, że oni także chcą wyglądać modnie i przede wszystkim atrakcyjnie. Niezależnie od tego, czy jeżdżą na wózku, mają problemy ze wzrostem czy wzrokiem. To wpływa na pewność siebie!


Jednak ludzie myśląc o osobach niepełnosprawnych mają przed oczami osoby poruszające się na wózku, w dresie i butach ortopedycznych.


A w Polsce żyje ok.6 mln osób niepełnosprawnych. To ogromna grupa ludzi, których funkcjonowanie uzależnione jest od wielu barier – nie tylko zdrowotnych i architektonicznych.


Borykają się z problemami, takimi jak zakup odzieży spełniającej ich potrzeby –zarówno fizyczne, jak i estetyczne.


„Masz prawo podążać za marzeniami bez względu na to kim jesteś, skąd pochodzisz oraz jak wyglądasz. Moda bez ograniczeń to wolność!”

W odpowiedzi na liczne głosy niepełnosprawnych osób przygotowaliśmy cykl warsztatów stylizacyjnych, motywacyjnych i urodowych, które poprowadził sztab ekspertów z danej dziedziny, a z których skorzystało 75 uczestników. Część warsztatów odbyła się jesienią 2014 roku, a kolejne ruszyły w lutym 2015.

Dzięki projektantkom ze Slow Fashion Cafe uczestniczki stworzyły swoje wymarzone kreacje. Dziesiątki uczestników wykładów dowiedziało się wiele ciekawych rzeczy o stylizacji i otrzymało dawkę motywacji od Agnieszki Rokosy, Jacka Rozenka i Doroty Wróblewskiej. Jesienne warsztaty zakończyły metamorfozy poprowadzone przez Zosię Ślotałę, z których skorzystały panie w różnym wieku.

Wraz z nowym rokiem przyszła pora na kolejne inspirujące zajęcia i tak w lutym Atelier Bernady i Małgorzata Wach zaprosili uczestniczki projektu “Moda bez Ograniczeń” na zajęcia pt. “Zmiany na głowie, zmiany w głowie”. Następnie przyszedł czas na pielęgnacyjne zabiegi wykonane przez Salon Estetica. Kolejne zajęcia to warsztaty wizażu przygotowane przez specjalistki NYX Cosmetics przy wsparciu Perfumerii Douglas. Ostatnie warsztaty drugiej edycji, przygotowane w przeddzień Gali Finałowej były to najbardziej wyczekiwane metamorfozy z Jillian Mercado.


Jillian Mercado - gość honorowy warsztatów i Gali Finałowej - to modelka, która udowadnia, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą, a zmiany pozwalające na normalne życie zaczynają się w głowie! Twarz kampanii Diesla i światowej klasy blogerka, która opowie o swoich początkach w świecie mody i spełnianiu marzeń.


Uczestniczki o projekcie:

“Bardzo się cieszę, że udało mi się zakwalifikować do tego projektu i móc przez to popracować nad sobą. Rozwój osobisty jest dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy, jakie mogę sama sobie zafundować. Przekłada się on później na akceptacje samego siebie i relacje z otoczeniem, a także na walkę z przeciwnościami losu i naszymi słabościami.

Zawsze marzyłam o tym, aby móc wziąć w takim projekcie udział.”

Magda


“Mamy takie same oczekiwania od życia. Jesteśmy kobietami. Chcemy być atrakcyjne, seksowne, podobać się. Czy to próżne? Nie. Jesteśmy piękne, jesteśmy pełnowartościowymi, normalnymi kobietami. Nasze życie to nie tylko nasza niepełnosprawność. Tak samo jak kobiety zdrowe dbamy o swój wygląd, robimy makijaż, wybieramy ubrania, choć z tym zdarzają się problemy (...)”

Angelika


“(...)dostałam możliwość wzięcia udziału w projekcie "Moda bez Ograniczeń", gdzie mogłam wsiąść udział w warsztatach Metamorfoz z Zosią Ślotałą.(...)był to dla mnie wyjątkowy dzień pełen wrażeń i niespodzianek. Bardzo potrzebowałam jakieś zmiany i się doczekałam.”

MagdaWydarzenie będące podsumowaniem naszych siedmiomiesięcznych działań odbyło się 18 kwietnia 2015 w ICE Kraków - Congress Centre!


Przez wiele tygodni, poprzez zaangażowanie w świat mody i stylizacji, budowaliśmy w osobach niepełnosprawnych pewność siebie i wydobywaliśmy ukryte w nich piękno.


W trakcie finału zaprezentowaliśmy zarówno rezultaty ponad półrocznych działań oraz pokazaliśmy, że zaistnienie w jednym miejscu, na profesjonalnym wybiegu osób niepełnosprawnych oraz topowych projektantów i stylistów jest możliwe!

Wyjątkowy pokaz mody, na którym niepełnosprawne modelki zaprezentowały projekty: Gosi Baczyńskiej, Roberta Kupisza, Joanny Klimas, Evy Minge, Lany Nguyen, Blessus, Dream Nation, Tomasza Karcza oraz Lewanowicz. Wszystkie kreacje można było wylicytować na specjalnej aukcji charytatywnej.

Wieczór uświetnił koncert Marka Dyjaka oraz wystawa obrazów Maggie Piu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na nasz fanpage - www.facebook.com/ModaBezOgraniczen

Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami prasowymi (załączniki)