O zespole Downa słów kilka
20 marca 2018
W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa chcielibyśmy przybliżyć trochę temat trisomii 21.
Przedstawiamy więc kilka faktów i mitów:
- Faktem jest to, że zespół Downa to odmienność/wada genetyczna, a nie choroba.
- Wszyscy ludzie z zespołem Downa wyglądają tak samo. Jest to mit, chociaż istnieją pewne cechy zewnętrzne, które mogą wystąpić. Może ich być więcej lub mniej, jednak osoba z zespołem Downa będzie bardziej przypominać członka rodziny niż inną osobę z trisomią 21.
- Ludzie z zespołem Downa są zawsze szczęśliwi. Jest to oczywiście mit. Osoba z zespołem Downa ma uczucia jak każdy inny i w zależności od sytuacji doświadcza pełną gamę emocji.
- Tylko starsze matki mają dzieci z zespołem Downa. Tak naprawdę większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia, jest to spowodowane tym, że liczba urodzeń (w ogóle) w tej grupie wiekowej jest większa. Jednakże częstość urodzeń dzieci z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki.
- Osoby z zespołem Downa nie mogą osiągać normalnych, życiowych celów. Mit – przy odpowiednim wsparciu mogą! Większość z nich uczy się mówić, chodzić, a wiele uczęszcza normalnie do szkoły, zdaje egzaminy, uprawia sport, bierze udział w programach artystycznych, prowadzi pełne, pół-niezależne dorosłe życie i pracuje.
- Zespół Downa nigdy nie będzie „uleczalny”. Badania nad trisomią 21 czynią wielkie postępy w identyfikacji genów na chromosomie 21, które powodują cechy zespołu Downa. Naukowcy czują, że będzie można poprawić, skorygować lub zapobiec wielu problemom związanych z zespołem Downa w przyszłości.
Tym pozytywnym akcentem zakończymy dzisiejszy wpis, w przyszłości zapraszamy również na więcej artykułów na temat zespołu Downa i metod terapii.