Pomagam
Strona główna Aktualności i wydarzenia
Orzeczenie o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności
13 września 2018

Stan na styczeń 2021

Gdzie mogę złożyć dokumenty?

Przyjmowanie wniosków o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności:

Miejski Zespół Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności w Krakowie
ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków

poniedziałek - piątek w godz. 7.40 - 15.00, tel. 12 616-52-12, 12 616-52-17

Wniosek, który składa osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy (np. rodzice niepełnoletniego dziecka) może być też dostarczony do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności za pośrednictwem właściwej ze względu na miejsce zamieszkania filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Jakie dokumenty muszę złożyć?

  1. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – załącznik nr 1.
  2. Zaświadczenie lekarskie wydane dla potrzeb Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - załącznik nr 2.
    Uwaga: wniosek jest ważny 30 dni od daty wystawienia.
  3. Sytuacja społeczna – załącznik nr 3.
    Ten załącznik jest wymagany jedynie w sytuacji pozostawania pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i ubiegania się o orzeczenia w celu uzyskania świadczeń z pomocy społecznej.
  4. Warto również dołączyć posiadane dokumenty medyczne (badania, zaświadczenia od lekarza o stanie zdrowia, wyniki badań psychologicznych, wypisy ze szpitali itp.) umożliwiające ocenę stanu zdrowia.

W przypadku orzekania o niepełnosprawności dziecka należy dodatkowo dołączyć:

  1. Formularz informacji o uczniu, wypełniany przez pedagoga szkolnego lub wychowawcę klasy.
  2. Oświadczenia przedstawiciela ustawowego dziecka lub opiekuna prawnego o prawdziwości danych zawartych we wniosku.

Ile to kosztuje?

Brak opłat.

Jak długo będę czekać na decyzję?

Do miesiąca, a w przypadku szczególnie skomplikowanych spraw – do dwóch miesięcy.

O terminie i miejscu posiedzenia składu orzekającego rozpatrującego wniosek zawiadamia się zainteresowanego lub jego opiekuna nie później niż na 7 dni przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
W przypadku niestawienia się osoby zainteresowanej na posiedzeniu składu orzekającego w wyznaczonym terminie, sprawa pozostaje bez rozpatrzenia.
W przypadku niestawienia się na komisję z ważnych przyczyn oraz usprawiedliwienia swojej nieobecności w ciągu 14 dni od dnia, w którym odbyło się posiedzenie, przewodniczący zespołu - na wniosek osoby zainteresowanej - wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy.

Osoba ubiegająca się o Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego, w trakcie którego przeprowadza się badanie, ocenę stanu zdrowia osoby zainteresowanej lub dziecka.

Jeżeli wnioskodawca lub dziecko nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej choroby (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca, badanie lekarskie może się odbyć w miejscu pobytu osoby lub dziecka.
Natomiast w przypadku przedstawienia wystarczającej dokumentacji medycznej, gdy stan zdrowia jest wystarczająco dobrze udokumentowany, orzeczenie może odbyć się zaocznie, bez udziału osoby zainteresowanej lub dziecka.

Co robić, jeśli nie zgadzam się z otrzymaną decyzją?

Od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie za pośrednictwem Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia.

Postępowanie w sprawach odwoławczych również wolne jest od kosztów i opłat sądowych.

Co zrobić, jeśli mój stan zdrowia się pogorszy?

W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia osoba posiadająca ważne Orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub zmianę stopnia.
W przypadku, gdy dokumentacja medyczna oraz opinia komisji na posiedzeniu składu orzekającego nie potwierdzą zmiany stanu zdrowia, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Od takiej decyzji również przysługuje prawo do odwołania się w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Jakie mogę otrzymać orzeczenie?

Co robić, jeśli mam już orzeczenie, ale traci ono ważność?

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności?