Pomagam
Strona główna > Aktualności i wydarzenia > Turnusy rehabilitacyjne
Turnusy rehabilitacyjne
14 kwietnia 2021
Rozpoczynamy dla Was cykl #historiapelnazycia.
Historia fundacji to prawie 32 lata nieprzerwanej pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami. Przez ten czas poznaliśmy ich tysiące. Część z nich to nadal nasi Podopieczni.
Dzisiaj ogladamy setki zdjęć z wielu fundacyjnych wydarzeń, z których uśmiechają się do nas buzie kilkulatków, którzy dzisiaj są już  dorośli i w dużej mierze samodzielni, wielu z nich ukończyło studia, niektórych już z nami nie ma.... ale jedno jest pewne, na przestrzeni lat tworzyliśmy i nadal tworzymy Wyjątkową Rodzinę.
W latach 1990 - 2011 co roku, w każde wakacje  organizowaliśmy 2-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne z hipoterapią dla rodzin z całej Polski.
  Program turnusów został opracowany przez zespół terapeutów Fundacji „Hipoterapia” i stanowił  niezwykle ważne wsparcie i źródło edukacji dla rodzin.

W każdym turnusie uczestniczyło ok. 20 dzieci niepełnosprawnych w wieku od 2 do 20 lat, ich rodzice bądź opiekunowie oraz zdrowe rodzeństwo.  Udział w turnusie naszych Podopiecznych (z mózgowym porażeniem dziecięcym, sprzężonymi schorzeniami neurologicznymi, schorzeniami ortopedycznymi, dystrofią mięśniową, zespołami zaburzeń koordynacji ruchowo-czuciowej, upośledzeniami umysłowymi) możliwy był wyłącznie z rodzicem lub opiekunem.
W trakcie 2-tygodniowego turnusu przez 6 dni w tygodniu odbywały się zabiegi i zajęcia terapeutyczne, prowadzone łącznie w wymiarze 6 godzin dziennie dla każdego uczestnika.

Organizowane były także różnorodne zajęcia rekreacyjne (gry, zabawy, wycieczki, konkursy) oraz imprezy. Do tradycji należały wspólne ogniska, olimpiady sportowe, Festiwal Twórczości Wszelakiej, wernisaże i aukcje prac wykonanych przez dzieci.

Dla rodziców były wieczorne spotkania lub wykłady i dyskusje ze specjalistami, mające na celu poznanie różnych metod terapeutyczno-rehabilitacyjnych, a także inicjowane przez trenerów spotkania grupy wsparcia.

Pierwszy turnus zorganizowaliśmy w Tenczynku, kolejne m.in. w Wysowej, Moszczanicy, ostatni w Sulejowie.