Prowadzimy dwa projekty bezpłatnej opieki wytchnieniowej, skierowane do mieszkańców Krakowa.
Opiekunowie osób niesamodzielnych otrzymują indywidualne, kompleksowe wsparcie informacyjne oraz porady specjalistów min. psychologa, lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, pracownika socjalnego i doradcy. Oferujemy też indywidualne szkolenia dotyczące pielęgnacji i opieki nad chorymi, a także fizjoterapię i grupę wsparcia.
Najważniejszym wsparciem dla opiekunów jest bezpłatna usługa opieki odciążeniowej, świadczona w miejscu zamieszkania podopiecznego.
Centrum Informacji i Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych - Projekt prowadzony jest przez Fundację Pełną Życia jako zadanie publiczne zlecone przez Miasto Kraków.
Wspornik - Punkt Wsparcia Opiekunów- Projekt realizowany przez Fundację Pełną Życia, ze środków i w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków.
Oba projekty mają wspólne fundamenty, jednak Centrum zajmuje się głównie jednorazową pomocą interwencyjną, natomiast w projekcie Wspornik uczestnicy otrzymują wsparcie cyklicznie i są pod stałą opieką dostępnych specjalistów.
Centrum Informacji i Wsparcia Opiekunów
Osób Niesamodzielnych, os. Szkolne 14, 31-976 Kraków
tel: (+48) 512 36 19 39, (+48) 512 36 18 98, (+48) 510 74 26 69
www.wsparciekrakow.pl, mail: kontakt@wsparciekrakow.pl
WSPORNIK - Punkt Wsparcia Opiekunów
ul. Basztowa 3/2, 31-132 Kraków
tel. (+48) 882 100 615 (+48) 882 022 536, (+48) 882 055 848
www.wspornik.org, mail: kontakt@wspornik.org
Projekt realizowany był do 2023 przez Fundację Pełną Życia w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Od 2024 do 2026 projekt realizowany jest przez Fundację Pełną Życia w partnerstwie oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Wspornik rozwija i poszerza doświadczenia z realizacji Krakowskiego Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych, w którym do lipca 2020 pomoc otrzymało już ponad 800 osób. Autorem i liderem obu projektów jest Fundacja Pełna Życia.
Fundacja przygotowała nowy projekt Wspornik bazując na obserwacji tych potrzeb opiekunów osób niesamodzielnych, które nie są nadal zaspokojone, zapełniając w ten sposób lukę w systemie pomocy. Wsparcie opiekunów i osób niesamodzielnych w obu projektach pozwoli zaspokoić potrzeby wielu krakowskich rodzin.
Dla wszystkich z Krakowa, którzy opiekują się osobą niesamodzielną z rodziny lub niespokrewnioną
(nie jest wymagane orzeczenie)
- Urlopy wytchnieniowe dla opiekunów – przejmujemy czasowo opiekę nad osobą starszą lub przewlekle chorą w miejscu jej zamieszkania.
- Pomoc psychologiczna w kryzysowych sytuacjach.
- Konsultacje specjalistyczne – lekarskie i pielęgniarskie wraz ze szkoleniami i instruktażami.
- Pomoc fizjoterapeutyczna – usprawnianie osób niesamodzielnych i opiekunów oraz szkolenia.
- Indywidualne wsparcie doradcze – wiedza o dostępnej pomocy w konkretnej sytuacji życiowej.
- Wsparcie pracownika socjalnego – pomoc w zdobyciu uprawnień (np. orzeczenia o niepełnosprawności).
Jeśli potrzebujesz wytchnienia w opiece nad bliską osobą - pomożemy Ci.
Pomagamy mieszkańcom Krakowa, którzy potrzebują wytchnienia w codziennych obowiązkach opiekuńczych.
Nasz zespół zapewni właściwą opiekę bliskiej Ci osobie. Dzięki nam bez obaw odpoczniesz, załatwisz w ciągu dnia swoje sprawy, wyjedziesz na weekend lub np. pójdziesz do szpitala na zabieg.
Opiekę świadczymy w domu podopiecznego dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Nasi podopieczni zawsze mogą liczyć na profesjonalną i pełną empatii pomoc.
Centrum Informacji i Wsparcia Opiekunów
Osób Niesamodzielnych, os. Szkolne 14, 31-976 Kraków
tel: (+48) 512 36 19 39, (+48) 512 36 18 98, (+48) 510 74 26 69
www.wsparciekrakow.pl, mail: kontakt@wsparciekrakow.pl
WSPORNIK - Punkt Wsparcia Opiekunów
ul. Basztowa 3/2, 31-143 Kraków
tel. (+48) 882 100 615 (+48) 882 022 536, (+48) 882 025 113
www.wspornik.org, mail: kontakt@wspornik.org
Nie wiesz, jak opiekować się osobą po udarze, rodzicem z chorobą Alzheimera, jak zająć się odleżynami, jak im zapobiegać, masz inne problemy opiekuńcze.
Wreszcie istnieje możliwość bezpłatnego, indywidualnego przeszkolenia opiekuna osoby niesamodzielnej w każdym zakresie dotyczącym opieki.
Szkolenia są realizowane przez doświadczone pielęgniarki, fizjoterapeutki, psychologa i lekarza. Zakres szkoleń jest indywidualnie ustalany z opiekunem.
Nie wiesz, gdzie możesz otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, czy należy Ci się dodatek do rachunku za prąd, gdzie szukać pomocy w nietypowej sprawie?
U nas dowiecie się Państwo o wszystkich przysługujących prawach i możliwościach wsparcia dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami dla osób niesamodzielnych, przewlekle chorych i ich opiekunów.